Zámek Děčín

Renesanční zámek Děčín se pne na skalnatém ostrohu nad soutokem řek Labe a Ploučnice. Má už za sebou více než tisíc let existence, i když se původně jednalo o hradiště. Roku 1306 získali hrad Vartenberkové, které své panství během husitských válek rozšířili. Rekonstrukce hradu probíhala ve 2. polovině 15. století. Později získali zámek od rytířů z Bünau Thunové a za jejich panování došlo k významným úpravám a přestavbám. Zámek Děčín je v současnosti po rozsáhlé rekonstrukci a můžete si ho prohlédnout včetně Růžové zahrady se sala terrenou a glorietem.

Skalní hrádky

Nevelká opevnění Českého Švýcarska jsou pro turisty velkým lákadlem. Jde o pusté, skalní a loupežnické hrádky, které byly postaveny na skalách či na okrajích plošin  nad kaňonem Křinice. V krajině takřka bez lidí bylo kdysi vybudováno ve velmi blízké vzdálenosti asi šest hrádků jen na české straně. Jde o hrádky s názvy Falkenštejn a Šauštejn, které mají svá původní jména a dále o Brtnický hrádek, Vlčí, Chřibský a Kyjovský, které byly nově pojmenovány, protože se nenalezly žádné k nim se vztahující dokumenty.

Hřensko

Hřensko je vstupní brána do Národního parku České Švýcarsko. Obec Hřensko najdete při ústí Kamenice do Labe a je zároveň hraničním přechodem s Německem. K velkému rozvoji turistiky zde došlo v druhé polovině 19. století, kdy se s neutuchajícím zájmem obdivovaly krásy přírody. Došlo k mnoha úpravám terénů, výstavbě několika hotelů. Pod hotelem Klepáč se nachází vchod do soutěsek Kamenice. Máte možnost si užít pěknou procházku a poté se nechat povozit na lodičkám, nebo se odtud vydat na Pravčickou bránu.

Růžovský vrch

Nejznámější čedičová hora v Labských pískovcích je lidově nazývána Růžák. Vrchol je v současnoti zarostlý vysokým listnatým lesem, a tak se pořádné vyhlídky z mýtiny a skalisek na svahu nedočkáte vždy, ale můžete obdivovat aspoň krásu zdejší přírody. Od Dolského mlýna sem vede turistická stezka přes Kamenickou stráň, do obce Růžová až k Růžovskému vrchu. Na vrcholu stály dříve postupně tři rozhledny, ale žádná z nich nepřežila. Sama příroda se postarala o jejich zlikvidování – zásah blesku, vichřice, oheň.

Pro pohodovější poznávání místních krás a zajímavostí, Vám doporučejeme svůj pobyt v kouzelném Českém Švýcarsku, prodloužit. Ubytujte se v pohodlných apartmánech, příjemném penzionu či luxusním hotelu a užijte si bezstarostné dovolené. Naší nabídku ubytování v Českém Švýcarsku naleznete v sekci Ubytování.